Blog o kuchniach

Jaki grill gazowy wybrać? Garść praktycznych porad

Porady i ciekawostki

Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że w Polsce to właśnie grillowanie w plenerze jest jednym z ulubionych sposobów na spędzanie czasu wolnego. Jest to zupełnie zrozumiałe. Przyjemna aura na zewnątrz w połączeniu z pysznymi i aromatycznymi smakołykami prosto z grilla to coś, czemu naprawdę trudno się oprzeć. Mimo ze liderem jest w dalszym ciągu grill węglowy, to coraz popularniejszy staje się także grill gazowy. Jaki grill gazowy okaże się najlepszym wyborem? Czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy.

Dlaczego warto przemyśleć zakup grilla gazowego?

Grille gazowe od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością.  Być może za jakiś czas to właśnie one staną się obowiązkowym elementem wyposażenia ogródków. Rozchodzący się po okolicy zapach grillowanych potraw i przekąsek to przecież jeden ze znaków rozpoznawczych pierwszych ciepłych wiosennych dni. Co więcej, towarzyszy on nam przez całe lato. W Polsce sezon grillowy kończy się bowiem dopiero jesienią, kiedy pogoda zaczyna być zmienna i kapryśna. Zakup grilla jest więc inwestycją, która posłuży nam na kilka dobrych lat nawet przy niezwykle częstym użytkowaniu.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że potrawy z grilla są gwarancja unikalnego smaku, którego nie sposób jest odtworzyć  w piekarniku. Nic dziwnego, że przysmaki te kradną serca nawet najbardziej wymagających smakoszy. Ponadto potrawy takie są niezwykle szybkie i proste w przygotowaniu. To wspaniała wiadomość dla osób, które nie przepadają za gotowaniem, a długie godziny spędzone przy kuchennym blacie są dla nich raczej przykrym obowiązkiem niż przyjemnością i powodem do satysfakcji,

To właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać solidny sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Grille gazowe stwarzają gigantyczne możliwości kucharzom, którzy podczas tworzenia kulinarnych dzieł sztuki marzą o eksperymentach i niecodziennych rozwiązaniach. Porządzenie pizzy czy kurczaka na grillu gazowym jest gwarancją niezapomnianego smaku. Jaki grill gazowy wybrać, aby zachwycić gości podczas przyjęcia  w ogrodzie?

Dlaczego i jaki grill gazowy wybrać?

Stoisz przed trudnym wyborem i zastanawiasz się, jaki grill gazowy kupić? To zupełnie zrozumiałe. Zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne mogą poszczycić się naprawdę sporym asortymentem. Ostateczna decyzja dotycząca tego, jaki grill gazowy okaże się najlepszym wyborem, wydaje się więc nie lada wyzwaniem. Na początku warto nieco bliżej przyjrzeć się zaletom takiej inwestycji. Dlaczego to właśnie grill gazowy wybrać?

Koszty eksploatacji

Na samym początku warto porównać koszty, jakie nierozerwalnie wiążą się z zakupem grilla węglowego i gazowego. Opakowanie grilla węglowego to koszt około 10 złotych. Wart podkreślić, że nie starcza ono na zbyt długo, a niekiedy zdarza się, że podczas jednej imprezy czy przyjęcia w ogródku jesteśmy w stanie zużyć nawet kilka opakowań! Mimo że cena samego węgla nie wydaje się zbyt wysoka to przy większym grillowaniu w połączeniu z zakupem niezbędnych składników, ostateczna kwota może okazać się zaskakująco wysoka. Mimo że grill gazowy jest znacznie droższy niż węglowy to przy dłuższym użytkowaniu, inwestycja ta wydaje się o wiele korzystniejsza. Dlaczego? Najlepiej zaprezentować to na konkretnym przykładzie. Otóż mniej więcej jedna godzina nieustannego grillowania na średniej wielkości grillu to koszt około 2 zł. Z kolei 11-kilogramowa butla gazu jest w stanie wystarczyć na nawet 40 przyjęć! Różnica jest więc widoczna gołym okiem. Dlaczego i jaki grill gazowy zakupić? Zalet jest o wiele więcej!

Grill gazowy umożliwia kontrolę tempetury 

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, jaki grill gazowy wybrać lub nie wiesz, czy lepszym zakupem będzie grill gazowy, czy węglowy to warto podkreślić, że grille gazowe pozwalają na regulację temperatury. Niejednokrotnie kucharze czy osoby odpowiedzialne za przyrządzanie i dopilnowywanie potraw podczas grillowania skarżą się na niestabilną temperaturę w grillach węglowych. Wytapiający się z potraw tłuszcz pomimo niemal za każdym razem spływa na węgiel, przez co ogień samoistnie przybiera na sile. Kończy się to zwykle spalonymi i niekoniecznie smakującymi gościom daniami. Zdecydowana większość potraw potrzebuje odpowiedniej temperatury. Tak jest, chociażby w przypadku steków, czy warzyw. Jaki grill gazowy wybrać? Rynek obfituje w modele z wbudowanymi termometrami, a także płynną regulacją temperatury. Dzięki temu raz na zawsze zapomnisz o kulinarnym faux-pas.

Niezwykle łatwe rozpalanie

Grill gazowy ogrodowy podobnie jak kuchenka gazowa jest niezwykle prosty w obsłudze. Ponadto rozpalenie trwa zaledwie kilka sekund! Ponadto nawet w najbardziej kapryśną i deszczową pogodę, uzyskanie pysznych i aromatycznych potraw nie będzie zbyt dużym problemem. W zasadzie każdy użytkownik grilla węglowego spotkał się z problematycznym i nierównym rozpalaniem węgla. To właśnie dlatego tzw. garden party dla osoby czuwającej nad grillem niejednokrotnie zamiast dobrej zabawy kończą się zszarganymi nerwami. To właśnie dlatego dokładne przemyślenie decyzji zakupu, dlaczego i jaki grill gazowy dobrze jest nabyć, naprawdę warto przemyśleć!

Powierzchnia rusztu

Niewątpliwym atutem pomocnym w odpowiedzi na pytanie, jaki grill gazowy kupić i dlaczego okaże się on lepszą inwestycją niż grill węglowy, jest fakt, iż  grille gazowe ogrodowe mają dużą powierzchnię rusztu. W związku z tym przygotowanie sporej imprezy z gigantyczną ilością jedzenia nie będzie stanowić większego problemu. Dodajmy jeszcze, że cała powierzchnia rusztu ma równą temperaturę. Nie ma więc mowy o bardziej lub mniej przysmażonych potrawach. Warto wspomnieć o tym, że najlepsze grille posiadają sporo miejsca na akcesoria i dużą moc- niektóre posiadają aż 3 palniki.

Grill gazowy pozwala na zdrowe grillowanie

Będąc w temacie grilli gazowych ich zalet i tego, jaki grill gazowy spełni nasze oczekiwania, nie sposób nie wspomnieć o tym, że ociekający tłuszcz nie spływa tak jak w  przypadku grilla węglowego na węgiel, lecz na aromatyzery lub tace. W związku z tym przygotowywane smakołyki mogą być o wiele zdrowsze. Nawet od tych przygotowanych w piekarniku!

Wybór grilla gazowego. Dowiedz się, jaki powinien być palnik

Niewątpliwie decyzja, jaki grill gazowy wybrać powinna zależeć m.in. od jego palnika. To właśnie ten element jest jego siłą. Palnik powinien być nie tylko ciężki, ale również solidny i trwały. Palnik powinien ponadto mieć dużą średnicę oraz otwory z płomieniami znajdującymi się po obu stronach tuby. Jak wspominaliśmy, grille gazowe o większej mocy mają nawet 2 palniki.

Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nawet dwa razy większej ilości ciepła. Podczas zakupowego szaleństwa koniecznie sprawdź, jaką grubość mają palniki! Kupując grille gazowe, nieco bliżej przyjrzyj się również możliwości regulowania temperatury. O tym, dlaczego jest to czynność, której nie powinniśmy pomijać, pisaliśmy powyżej.

Grille gazowe a ruszty

Stoisz przed trudnym wyborem i szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki grill gazowy powinien znaleźć się w Twoim koszyku? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na jego ruszt. W tym przypadku zasada jest prosta – im grubszy, tym lepszy. Warto pamiętać jednocześnie, że ruszt wykonany z żeliwa jest dwustronny, przez co oferuje znacznie większą moc. Z kolei ruszt ze stali szlachetnej uznawany jest za trwalszy i solidniejszy.

Wybór grilla gazowego nie należy do najprostszych zadań. Nic dziwnego, że tak wiele osób głowi się nad tym, jaki grill gazowy wybrać. W rzeczywistości wystarczy jednak odrobina wiedzy połączona z odpowiedzialnym i przemyślanym zakupem.